1524465058

Obchodzone na całym świecie ~ 23 kwietnia ~ święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

DLACZEGO CZYTANIE JEST TERAZ WAŻNIEJSZE

NIŻ KIEDYKOLWIEK?

W czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać czas spędzany na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie stymulując nasze umysły i kreatywność. 

Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych, pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.  Czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności. 

Źródło: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

 swiatowy

J. K.