Cr5q

Dnia 29 listopada w Naszej szkole na pierwszej lekcji przeprowadzona zostanie wraz ze zbiórką pieniężną "Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA – LO w Lesku" – akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje "bliźniaka genetycznego" w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1:20000 do nawet 1 do kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 27 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego "bliźniaka genetycznego".

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie "bliźniaka genetycznego". Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączyły nowe osoby do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Przejdzimy do pytań, które nurtują wiele osób.

JAK WYGLĄDA REJESTRACJA?

I W JAKI SPOSÓB POBIERANE SĄ KRWIOTWÓRCZE KOMÓRKI MACIERZYSTE?

37 1

Na początku wypełnimy formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobieramy wymaz z błony śluzowej z wewnętrzej strony policzka. Następnie pakiet rejestracyjny jest pakowany do koperty i odsyłany do Warszawy.

Istnieją dwie metody pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych:

Pobieranie komórek z krwi obwodowej. W dniu pobierania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia przez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin.

Pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej. Od Dawcy, znajdującego się w znieczuleniu ogólnym, pobiera się z talerza kości biodrowej ok. litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca przyjmowany jest na oddział dzień przed pobraniem szpiku. Po pobraniu istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

TWOJE WSPARCIE MA ZNACZENIE!