image005 image004 image006
image001 image003 image002

 

Dofinansowano z środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez 
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej – Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych z budżetu Woj. Podkarpackiego.

 

Projekt „Zielone metamorfozy”
 w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku

 

Zakończyliśmy realizację projektu „Zielone metamorfozy” w naszym Liceum.

Projekt realizowaliśmy od 1 czerwca do 15 października 2021 roku. Celem przewodnim było stworzenie miejsca relaksu i odpoczynku. W otoczeniu naturalnej zieleni, miejsca, które zachęcałoby do odłożenia telefonu komórkowego – swoistą "strefę wolną od telefonów komórkowych" - promującą budowanie bezpośrednich relacji międzyludzkich. Nasza szkoła położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi o dużym natężeniu ruchu dlatego koniecznym było stworzenie miejsca bogatego w roślinność, nowe elementy dekoracyjne i użytkowe aby zapewnić uczniom poczucie przebywania w przyjaznym i komfortowym środowisku. Teren wokół szkoły stanowił duży, niewykorzystany dotąd, potencjał i realizacja tego projektu pomogła odmienić otoczenie, w którym uczniowie spędzają dużą część swojego czasu i stała się ona zaczątkiem dla kolejnych etapów zagospodarowywania tej przestrzeni w przyszłości, co z pewnością wpłynie na jakość życia naszej młodzieży szkolnej.

Realizacja projektu pełnić będzie rolę edukacyjną poprzez wprowadzanie elementów zapoznania młodzieży z różnymi gatunkami roślin ozdobnych, użytkowych, ziół, gatunków zbóż i ich różnorodnymi wymaganiami środowiskowymi.

W ramach projektu stworzono 4 strefy w różnych częściach otoczenia szkoły, które będą w przyszłości wzbogacane o nowe gatunki roślin:

1)      Strefę wypoczynkowo-edukacyjną “Barwy zapachów"- miejsce wypoczynku z możliwością prowadzenia zajęć, wyposażoną w 5 ławek umieszczonych wokół klombu, na którym znajdują się nasadzenia roślin kwitnących oraz ziół wraz z tabliczkami informacyjnymi (w przypadku ziół, również z informacją o właściwościach leczniczych)

2)      Strefę zieleni przy wejściu do szkoły “Mały ogród" - strefa roślin stanowisk wilgotnych
i cieniolubnych

3)      "Suchą rzekę"- stworzenie środowiska roślin wymagających stanowisk zarówno wilgotnych jak i suchych.

4)      Strefę "Wiem co jem"- stanowisko roślin gospodarczo użytkowych, w której znajdą się różne gatunki zbóż oraz rośliny sadownicze.

W ramach projektu zamontowano karmniki i budki dla ptaków oraz  domki dla owadów, które nie są jeszcze popularne w naszej okolicy a będą z pewnością stanowić dobry przykład i inspirację dla mieszkańców jak również element edukacyjny uświadamiający młodzieży jak ważną rolę w przyrodzie pełnią owady. Większość prac została wykonana przez członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum, wolontariuszy, młodzież, nauczycieli i pracowników szkoły.

Projekt zakończono 13 października „Ogrodowym Śpiewograniem” spotkaniem z piosenką bieszczadzką.

 

Składamy serdeczne podziękowania za otrzymaną dotację w wysokości 5300 zł.:

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Bieszczadzkiej oraz za wsparcie finansowe Nadleśnictwu w Ustrzykach Dolnych.

 

IMG 20210911 115423595 HDRIMG 20210911 102510117 HDRIMG 20210803 121230452 HDRIMG 20210803 121137359 HDRIMG 1164IMG 1145