Cr5q

29 listopada w naszym Liceum pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Pelc  i prof. Grażyny Kwaśniewicz przeprowadzona została akcja Fundacji DKMS „PODKARPACKA KOMÓRKOMANIA – LO LESKO”.  Podczas akcji osoby, które ukończyły 18 lat  mogły zarejestrować się jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych szpiku kostnego. Akcja trwała przez dwie godziny lekcyjne, rejestracji dokonywały przeszkolone w tym aspekcie: Jagoda Wójcicka, Marysia Dziadosz, Monika Mamrowicz, Adrianna Pałys, Ewelina Buczek i Kasia Zięba.  Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się całej procedurze rejestracji, a kolejka do niej trwała nieustannie przez dwie godziny.

Każdy z potencjalnych Dawców na samym początku odpowiadał na szereg pytań zadawanych przez Jagodę Wójcicką i Marysię Dziadosz, następnie uzupełniał formularz podając swoje dane kontaktowe. Po formalnościach najważniejsze było pobranie swojego materiału  genetycznego polegające na dokonaniu  wymazu z jamy ustnej przy pomocy specjalnych pałeczek. Po około 7 minutach potencjalny Dawca kierował się do stanowiska drugiego,  przy którym  Katarzyna Zięba, Monika Mamrowicz, Adrianna Pałys oraz Ewelina Buczek, sprawdzały poprawność wykonanych wcześniej czynności.

Rezultat końcowy przeszedł nasze wszelkie oczekiwania, ponieważ potencjalnymi Dawcami szpiku kostnego stało się 20 uczniów z klas trzecich i drugich oraz prof. Małgorzata Drożdż.

Uczniowie, którym serdecznie dziękujemy za  podjęcie przez nich tak ważnej decyzji  mogącej w przyszłości uratować komuś życie to:

Jagoda Wójcicka

Katarzyna Zięba

Ania Ziobro

Dawid Gerbisz

Artur Pasławski

Maciek Stelmach

Kuba Mazurkiewicz

Kamil Mielnikiewicz

Dawid Gładysz

Monika Mamrowicz

Martyna Głuszko

Martyna Karolinczak

Marysia Dziadosz

Adrianna Pałys

Wiktoria Bieszczad

Sara Szewczyk

Sylwia Małecka

Kasia Lorenowicz

Ola Opałka

Wiktoria Podgórska

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przeprowadzić akcję rejestracji Dawców komórek macierzystych szpiku kostnego w naszym Liceum. Jak to mówi profesorka Małgorzata Pelc: „Dobro okazane drugiemu człowiekowi, zawsze do nas powróci.” Pomagajmy, ponieważ to kiedyś my możemy potrzebować pomocy!

Link do galerii zdjęć

 Marysia Dziadosz