IMG 0004

28 lutego gościliśmy w naszej szkole p. Hannę Olesiuk, która opowiedziała nam dzieje swojej rodziny podczas II wojny światowej.

Trudne czasy wojny, ludzkie tragedie, okrutne represje, które znamy z kart historii i literatury, zostały przybliżone młodzieży niejako z relacji świadków, ponieważ pani Olesiuk opowiedziała nam o swoich bliskich, rodzinie Fahrenholc. Jej członkowie zostali wywiezieni do  niemieckich obozów koncentracyjnych. Przedstawiona historia uświadomiła wszystkim jak straszne warunki panowały w Dachau czy Auschwitz, jak wyglądało piekło takiego życia. Na spotkaniu zobaczyliśmy także niezwykłą książkę pt. „Byliśmy w Oświęcimiu”, napisaną przez krewnego pani Hanny Janusza Nela Siedleckiego wraz z Krystianem Olszewskim i Tadeuszem Borowskim, znanym młodzieży autorem opowiadań obozowych. Niezwykłość tego egzemplarza (wyd. 10 sztuk) polegała także na tym, iż oprawiona została w więzienny pasiak! Takie „dotknięcie” historii zaskoczyło i trochę zszokowało.

Nieliczni świadkowie tamtych czasów przeżyli, nie wszyscy chcieli i zdołali podzielić się doświadczeniami, tym bardziej takie spotkanie jest cenne, dzięki temu kolejne pokolenia zapamiętają i utrwalą historię czasów wojny i nie pozwolą by została ona zakłamywana i przeinaczana.

Bardzo dziękujemy pani Olesiuk, za wizytę w liceum i spotkanie z młodzieżą.

E. Dziedzicka

IMG 9995

 

IMG 9999